7 Eylül 2013 Cumartesi

Bir Şehir Efsanesi:Fenerbahçe Yanlış Aykut'u transfer etmiş

Sakaryaspor'dan yetişen iki Aykut var.
Aykut Yiğit (Büyük Aykut) ve Aykut Kocaman (Küçük Aykut)
Her ikisi de Fenerbahçe'ye transfer oluyorlar.

Önce gelen Büyük Aykut.
1986-87 döneminde Fenerbahçe'nin fırtınalı  bir döneminde geliyor.
Çok az forma şansı bulup Bakırköyspor'a kiralanıyor,sonra Altay'a gidiyor...

1988-89'da gelen Aykut Kocaman'ı tanıtmak ayıp olur.
Onun Fenerbahçe'deki başarısı üzerine hep konuşulan bir konu var

"Fenerbahçe yanlış Aykut'u almış...Yöneticiler Aykut Kocaman'ı almaya gitmişler ama karıştırıp Aykut Yiğit'i almışlar..."

Doğru olabilir mi ?
Beraber bakalım.

1986-87 sezonu başlarken Aykut Yiğit 27 yaşında
84-85 sezonunu 20 gol (gol kralı olmuş) ,85-86 sezonunu 16 gol ile kapamış.
Sakaryaspor formasını 124 defa,öncesinde Eskişehirspor formasını 44 defa giymiş.
Fenerbahçe'ye gelmeden önce 85-86'da Türkiye Kupasında Sakaryaspor Fenerbahçe'yi 2-0 yenerken takımın 2 golünü atmış. Fenerbahçe daha önce de 2 farklı maçta golü var.

86-87 sezonu başlarken Aykut Kocaman'a bakalım.
Henüz 21 yaşında.
Sakaryaspor'da 38 maçta 7 gol atmış.
Ancak yeteneği diller destan,hatta Galatasaray'da transfer etmek istiyor...

Amacım birisini aklamak vs değil.
Transferi o dönemde kim yapmış bilmiyorum.
Aykut Yiğit için Sakaryaspor'a 60 Milyon TL bonservis bedeli ödenmiş.Bu bilgiler ışığında Fenerbahçe yöneticileri  -bence- gol kralı olmuş Aykut'u almışlardır.
4 sezon önce Lig Radyo'da Unutulmaz Maçlar programını yaparken adını hatırlayamadığım ,o dönem Sakaryaspor'da yöneticilik yapan birisi de arayarak benzeri düşüncede olduğunu söylemişti.

***

Aykut Yiğit 7 Eylül 2002'de Sakaryaspor'da antrenörlük yaparken takımının geçirdiği kazada vefat etti.Vefat yıl dönümünde Aykut Yiğit'i anarken bu bilgileri ve yorumu da eklemek gerek diye düşündüm...Nur içinde yatsın ve Allah Aykut Kocaman'a uzun sağlıklı bir ömür nasip etsin...

Yazıya twitter üzerinden gelen yorumlar:

Volkan Demir @albandemir : bunu Aykut hocaya sormuştum. en çok üzüldüğüm konulardan biri demişti. Kesinlikle yanlışlıkla transfer falan yok. Aykut hoca 'Aykut abi (yiğit) gol kralı olarak transfer edildi. Tamamen şehir efsanesi' demişti.

Ahmet Köksal @acoxall :  Bir Sakaryalı Fenerliyim. O dönemde Aykut Yiğit çok daha önde gelen ve bir kaç kez milli takımda da yer alan gol kralı bir oyuncuydu.Aykut Kocaman ise 20 yaşındaydı ve kariyerinin daha başındaydı. Oğuz Çetin bile tam olarak parlamamıştı. TD ise FB'li Necdet Niş idi. Yanlış Aykut transferi tamamen uydurmadır.Aykut Yiğit 16 yaşında A takım kadrosuna alındı (2.lig). 1984 doğumlu kuzenimin adı Aykut'tur. O derece sevilirdi.
Volkan Demir :


1 yorum:

tunchay dedi ki...

buna dair bir yorumu Aykut Kocaman'dan okudum. Sanırım 93 yılındaki Sarı Kanaryam dergisindeydi. Aykut Kocaman röportajında, kendi ağzıyla bunu söylemişti.