19 Eylül 2013 Perşembe

Başka şeye bakmak lazım

Mehmet Ali Aydınlar 18 Eylül 2013'de sunumu sonrası, çok iyi hazırlanmış  "soru-cevap" bölümünde bir söz söyledi...

O an -bence- metin yazarlarının özenle hazırladığı konuşmada yoktu.Bir Vicdan İsyanıydı.Eminim basın toplantısını izleyen, dinleyen, okuyan Fenerbahçelilerin ezici çoğunluğu da o an Mehmet Ali Aydınlar'ın ağzından kendi seslerini duydular. Aynen şöyle dedi.

"Yani ben Fenerbahçeliyim.Çocukluğumdan beri bütün maçlarını izlerim. Benim en çok zevk aldığım Fenerbahçe 103 gollü Veselinoviç’in olduğu dönemdi, şampiyon olduğumuz dönemdi.İkinci en çok zevk aldığım dönemde bu şike yapıldığı iddia edilen sezon ikinci dönemki Fenerbahçeydi. Gerçekten olağanüstü mücadele, çok başarılı futbol.Hepimiz zevk aldık yani şimdi söylememde hiçbir sakınca yok. Ama arkadaşlar başka şeye bakmak lazım…"

İşte,ilk günden beri her yaştan Fenerbahçeli'nin "aklı" o son cümleyi kurmasına engel oldu yani  "ama başka şeye bakmak lazım" deniyor ya, o akıl baktırmadı !

38 aydır "Bu takım ayna karışında kendi kendine mi şike yaptı, hani rakip takım ? " diye mizahla karışık merak ettiler.

"Hangi futbolcular ve hakem ile şike yapılmış ?" diye sordular.

"Hangi pozisyonda şike ile gol atmışız ? " diye isyan ettiler.

Aslında mahkemede, o an çok kızdığımız Mehmet Yıldız'a "o golü niye atamadın ?", Korcan Çelikay'a "o golü niye tutamadın" soruları gerçeğe en çok yaklaşılan anlardı. Futboldan söz edilen nadir anlar... 

Biri teknik olarak kötü vurdum bir diğeri saha kaygandı tutamadım dedi. "İyi öyle diyorsunuz ama işte ekrandaki o maç için aldığınız paranın gizli kamera görüntüsü, bu da offshore hesaba yatan paranın makbuzu" denmesi veya "kusura bakmayın bir hata olmuş" denmesi bekleniyordu.Hiç biri olmadı...

"Eğer bir suç varsa tüm deliller ortaya çıksın" diyen Fenerbahçelilerin haklı isyanına "suçsuzuz diyorsanız kanıtlayın" diye gelişine vole ile cevap geldi.

Fenerbahçeliler aşırı tepkiler verirler. 
Kaçan şampiyonlukta stadı yakmak, her şampiyonluğu-sanki ilkmiş gibi 40 gün 40 gece kutlamak gibi, ilk mağlubiyette hocanın kellesini istemek, bir galibiyet ile şampiyon olmuş gibi sevinmek gibi.

2010-11 sezonunda şike yapıldığına dair en ufak kırıntıyı bulsalar Aziz Yıldırım posterlerini salı pazarında yakar, Faruk Ilgaz tesislerini basarlardı.

3 ay konuşulup unutulacak denirken hiç bir şey unutulmadı.

Sonra Türk işi bir çözüm bulundu.

"Kişiler ve kurumlar ayrılsın"

Fenerbahçe lehineymiş gibi gözüken bu durum aslında tam tersiydi. Fenerbahçe'nin yöneticilerini şikeci, Fenerbahçe'yi kollanmış gösterip hedef haline getirdi.

Şike ya vardır ya yoktur.
Birazı, ortası, fazlası  olmaz.

Bu arada kılıfın çok önce hazırlandığı ortaya çıktı .
Meğerse kanunla  "telefon dinlemeleri yeterli başka delile gerek yok " denilebiliyormuş.

Telefon dinlemelerinde "tarla dendi, tarla şike demek.O halde şike yapıldı" gibi düz mantık hakim olabiliyormuş (Tarla denen maç hangisiydi, Fenerbahçe o maçtan beraat etti mi diye sorsam cevap gelir mi ? )

Tavşan olmadan da niyet okunup, ince ince çalışıp şike bulunabiliyormuş !

Şimdi "Aykut Hoca ve talebelerinin alın terine asla laf yok, o sezon sahanın içi tertemizdi" sözlerini söylemeye yeni başlayanların vicdan uykuları mı bitti, geçici körlük mü sona erdi bilinmez.

Biz Mehmet Ali Aydınlar ile başladık, yazının konusu da o.

"Fenerbahçe'nin puanı silinecekti, kupası alınacaktı, elde ettiği gelir iade edilecekti ve bir yıl da Avrupa'ya gitmeyecekti " teklifini sunduğunu ve o dönemdeki Fenerbahçe yönetiminin bu cazip(!) teklifi kabul etmediğini söylerken ve üstüne de tüy dikerek "Ne olacak Fenerbahçe her sene Şampiyonlar ligine mi gidiyor  ? Bir sene daha gitmezdi ve bu iş kapanırdı" yorumunu yaparken "soru-cevap" bölümünde medyadan, salatalardaki rende havucu kenara itip salatalığı  yakalama amaçlı çatal bıçak sesleri dışında  ses çıkmadı.

Fenerbahçeliler ekran veya radyo'ya doğru (çoğu sinirden ayağa da kalktı) sordular:  

"Ey Mehmet Ali Aydınlar, madem 103 gollü sezondan sonra en beğendiğin, olağanüstü mücadele verilen, başarılı futbollu sezon 2010-11 sezonuydu, operasyon başladığında sadece bunu söylesen ne olurdu ? Şimdi söylememde sakınca yok ne demek ?"  

Fenerbahçeliler başka şeye bakmadı, bakmayacak...


2 yorum:

Chun Padaham dedi ki...

Her ince hesapları,iğrenç oyunları ortaya çıktığında midem biraz daha bulanıyor. Vicdanı olmayan insan olur mu? Mesele kendi çıkarıysa vicdan ölü taklidi yapabiliyormuş demek.

Melih doğru dedi ki...

Fenerbahçe başkanı sizce kim olmalı? Anketimiz devam ediyor.Fikirlerinizi bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Anketimize buradan katılabilirsiniz.