2 Ekim 2013 Çarşamba

Fenerbahçeli Mehmetçik Basri Kitabı


Futbolculara jübile yapıldığı dönemlerde o özel gün için çıkan kitaplar olurdu.
Bolca resim, kariyeri,onun hakkında ne dediler ve son sayfalarda bolca reklam.
(Oto)Biyografi için ideal kaynaklardı.

Jübileler bitti,biyografiler de bitti...

Yıllar sonra, sevgili Haluk Hergün çok büyük bir işe kalkışarak yıllar süren bir emekle Lefter'i yazdı.

Ömer Kaner'in oğlu Serhat Kaner de "Fenerbahçeli Mehmetçik Basri'yi" yazmış.
Ne de iyi etmiş.

Mehmetçik Basri'nin Serhat'ın dayısı olduğunu bu kitap vesilesiyle öğrenenlerdenim.
Yani Ömer Kaner meğerse Dirimlili ailesine damat gitmiş.

Ömer Kaner


Kitabın içinde Basri Dirimlili'nin futbola nasıl başladığı, Fenerbahçe'ye nasıl geldiği , 2 defa nasıl ayrılmanın kıyısından döndüğü , forma sevgisi ile parlak transfer tekliflerini nasıl reddettiğini , kısa Karşıyaka macerasını , Kıbrıs'da antrenör-oyuncu ve belinde silahla mücahitlik günlerinde yaşadıklarını, Fenerbahçe ve diğer kulüplerdeki menajerlik antrenörlük günlerini öğreniyoruz ...

Başının yarılması ile ortaya çıkan efsane fotoğrafın öyküsü ve "Mehmetçik" lakabını nasıl aldığını okurken şunu öğreniyoruz, rahmetli Basri defalarca böyle sargılar, kırıklar ,kapanan gözler ile oynamış.Yani onunki bir maçlık bir paye kapma değil !


Necmi Tanyolaç, İslam Çupi ,Halit Kıvanç ;Cem Atabeyoğlu gibi ustaların Basri ile ilgili söyleşileri,yazıları da kitabın içinde yer almış.

Çubuklu formayı beraber giydiği Can,Şükrü,Fikret,Mikro Mustafa,Ogün,Naci,Ahmet gibi bir çok takım arkadaşının ,spor adamımın,Fenerbahçeli'nin ,Eskişehirspor amigosu Orhan gibi renkli isimlerin yazı ve yorumları da var.

En arka bölümdeki ,bazıları ilk kez gördüğüm(üz) tahminen aile albümlerinden çıkma fotoğraflar gazete kupürleri var.

Mehmetçik Basri'nin iki çok başarılı dönem DIDI ve Stankoviç ile beraber çalıştığını bildiğimden bu yıllara ait daha çok anı,bilgi olsun isterdim....Kitaptaki bazı tekrarlar keyfe keder .Futboldan uzak birisi kitabı okursa anılar -maçlar kronolojik gitmediği için kafası karışır mı endişem de umarım sadece benim endişem olarak kalır.

Okumalık,hediye etmelik bir kitap.

İncelemek ve almak için :
http://www.dr.com.tr/kitap/fenerbahceli-mehmetcik-basri/serhat-kaner/edebiyat/biyografi-oto-biyografi/urunno=0000000455784


Hiç yorum yok: