14 Ocak 2010 Perşembe

Hiç Hatırlayamadım,Kimdi o ?

Televizyonda ilgisiz bir 2.lig maçını seyrederken ,gazetelerde maç künyelerine bakarken bir dönem Fenerbahçe formasını, bir iki kez dahi giymiş oyuncuları şak diye yakalarım…Televizyonda spiker “Bir dönem Fenerbahçe formasını da giyen falanca” dediğinde' "acaba benden başka kaç kişi hatırlıyordur" diye de düşünürüm ve bilirim ki “tabii hatırlarım, biz de 3 maça çıkmıştı, altyapı’ya Taşdelenspor’dan almıştık” diyecek onlarca arkadaşım var.Takıntı mı, tutku mu, vefa mı, hepsi mi bilemiyorum...

Kısa hikayemiz, Fenerbahçe’deki 2 sezonunun ardından 4 farklı formayla karşımıza çıkan bir isim hakkında. Taner Savut !

Tamam, Cenk İşler, Yılmaz Vural gibi futbol gezginleri Fenerbahçe karşına belki 10 ayrı formayla/takımla çıkmışlardır ama neticede onlarla “aynı mahalledeniz”. Hikayemizin kahramanının yer aldığı 2 takımının karşımıza tarihlerinde ilk defa çıktıklarını söylersek belki hikaye daha ilginç olur.

Kahramanımız Taner Savut da geç profesyonel olmuş oyunculardan. TFF kayıtlarına göre 21 yaşında profesyonel olmuş.Dolayısıyla genç-ümit milli takımlarda yer almamış.

1997-98 sezonunda Fenerbahçe’ye gelmiş ve 2 sezonda 26 lig ve kupa maçında oynamış. Sağ bek –sağ açık mevkilerinde görev yapan oyuncunun golü yok. Belki de “bir tane atsa unutulmazdı” da diyebiliriz. Zira gol atan adamlar kolay kolay unutulmaz.Fenerbahçe 2 sezonun sonunda yüzlerce oyuncuda olduğu gibi “verim alamadığını” düşünmüş olmalı ki Taner’i Göztepe’ye kiralamış.İşin ilginç yönü de burada başlıyor işte.

Taner 99-00 sezonunda Göztepe Formasıyla Fenerbahçe’ye karşı oynamış,tarih 11.12.1999

Göztepe’den sonraki durağı bu defa bonservisiyle Siirt Jetpa olmuş. 00-01 sezonunda biri kupa (29.11.2000), biri de lig maçı (10.09.2000) olmak üzere 2 kez daha Fenerbahçe’ye karşı forma giymiş.

Taner Siirt’den ayrıldıktan sonra Sakaryaspor formasını giymiş. Fenerbahçe’ye karşı forma giyemediği tek takım da Sakaryaspor olmuş (o dönem Sakaryaspor’un 2.ligde olduğunu,tek şansının kupada Fenerbahçe ile eşleşmek olduğunu da  hatırlatalım)

Sakaryaspor’dan,Alanyaspor’a transfer olan Taner Savut bir daha Fenerbahçe’ye karşı oynayamayacağını düşünmüştür. Haklı da. Zira Alanyaspor nere Fenerbahçe nere…

Kader ağlarını örmüş bir kere ! 2007-08 sezonunda Alanyaspor ve Fenerbahçe Türkiye kupasında buluşmuşlar.Hani 10-3 biten, Kezman’ın rekor zamanda 3 gol attığı maç. Tabii karşımızda yine Taner var. Maçı anlatan spiker “eski Fenerbahçeli Taner” dediğinde “kim lan o, hiç hatırlamadım” diyenleri görür gibiyim.

Taner Savut 2008-09 sezonunda Tokatspor’un yolunu tutunca, Kupa’da Fenerbahçe ile Tokat’ın eşleşmesi Tokatlılar için sürpriz sayılmamıştır. Haklı çıkmışlar ve  11.01.2009’da iki takım karşılaşmış…Taner yine kadroda. Spiker yine “eski Fenerbahçeli Taner” diyor ve yine “kim o ,hiç hatırlamadım” diyenleri görür gibiyiz. O maçın mutlu bir anısı daha var. Selçuk Dereli’nin yönettiği son Fenerbahçe maçı olarak da tarihe geçmiş !

Maçın 1. yıldönümünde Tokatspor bir kez daha Türkiye Kupasından Sarı Kanaryaların rakibi olmuş.Bu defa İstanbul’a gelip çıkmış Fenerbahçe’nin karşısına.Taner tabii ki sahada…Maçtan sonra “benim için iyi bir Nostalji oldu” diye demeç verince internette biraz gezinmeye karar verdim.

Taner’e “Tokatspor’un Ortega’sı” diyorlarmış. Kendisi 35 yaşında. Allah iyilikler versin. Seneye hangi takıma giderse Kupa’da Fenerbahçe’nin rakibi olmasına 1.05 veriyorum…

2 yorum:

Sekhranikos dedi ki...

Kim nerden nereye gelmiş konusunda İlhan Cavcac ağamızı tek geçerim. Adam 3. lig dahil topçuların tamamının -nerdeyse- nerden nereye nasıl gittiklerine dair bilgisine sahip. Tutku olsa gerek.

efesliler dedi ki...

Çok orijinal bi tespit.. tebrikler...